Jak využít mobil v úpravě fotek a videíí - DVPP - školení - workshop

Jak využít mobil pro úpravu fotek a tvorbu videí?

Jak? Jednoduše – prostě začnete využívat vše, co váš smarphone umožňuje! Zdá se vám to nereálné? Proč bychom měli telefon používat jen na telefonování a posílání zpráv? Všechny novější typy „chytrých telefonů“, které mají alespoň 3 objektivy, jsou schopny pořídit tak kvalitní fotky, že nepoznáte, zda jste je pořídili telefonem nebo fotoaparátem. A když k tomu přidáte i chytré aplikace, můžete fotky upravovat přímo v mobilu. To platí i o natáčení a střihu videa. Proč neupravit video přímo v mobilu? Zdá se vám to jako sen? Tak se pojďme podívat, jak na to.

Workshopy na Vysočině

Mapa, kde všude jsme na vysočině učili.

Od září 2022 do ledna 2023 jsme realizovali na Vysočině sérii 13 workshopů zaměřených na využití mobilního telefonu pro pořízení a úpravu fotek a videí. Workshopů se zúčastnilo více jak 150 pedagogů ze základních a středních škol na Vysočině. Nejčastěji jsme učili ve Žďáru nad Sázavou, Jilhlavě, Pelhřimově, Třebíči, Havlíčkově Brodě a v Moravských Budějovicích. Zavítali jsme i do úžasné střední zemědělské školy v Pozďatíně.

Celý workshop byl rozdělen do 3 částí:

  • seznámení s nastavením a možnostmi fotoaparátu v mobilu
  • úprava fotografií pomocí aplikace Snapseed
  • vytvoření koláže z fotografií, vytvoření a úprava videa z fotek, úprava a střih videa pomocí aplikace InShot

Většina pedagogů byla mile překvapena nejen možnostmi jejich mobilu, ale také tím, jak snadno se s aplikacemi pracuje a jak jsou oni sami šikovní 😀

Jak využít maximum, co nám nabízí fotoaparát v mobilu

V první řadě je potřeba se podívat, jaké možnosti nabízí náš fotoaparát v mobilu. Ve většině případů není nutné ručně nastavovat spoustu parametrů, ale stačí využít již připravené programy typu Portrét, Noc, Panoráma, nebo jen využít automatické nastavení. Také pro natáčení videí máme nejen standardní režim, ale také např. režim Superpomalý, Zpomalení, Hyperčas a další.

U novějších typů telefonů si můžete při použití režimu Portrét upravit i samotný portrét a jeho pozadí. Např. takto:

Snapseed jako nástroj na úpravu fotek v mobilu

Přiznám se, že mě Snapseed velmi mile překvapil. Je jednoduchý, intuitivní a velmi dobře se s ním pracuje. Aplikace Snapseed je v plné verzi zdarma a nepřímo za ní stojí i Google. K úpravě a používání efektů totiž není potřeba žádného speciálního umu a aplikace jednotlivých prvků je ovládána pouze tahem prstu do stran, respektive nahoru a dolů.

Po otevření fotografie v aplikaci máme hned k dispozici celou řadu filtrů – stačí na vybraný typ ťuknout prstem a je hotovo.

Také samotné menu dalších úprav, které najdeme ve volbě NÁSTROJ, je velmi jednoduché a intuitivní. U většiny nástrojů pak můžeme upravovat intezitu efektu pohybem prstu po fotografii doleva a doprava. Většina nástrojů pak umožňuje upravovat i další parametry, např. jas, kontrast, sytost apod.

K fotografii můžeme přidávat také texty a to jak jednoduché, tak i do „bublin“. Můžeme sio fotky oříznout buď do předem zvoleného poměru stran nebo ručně. Můžeme přidat rámečky, …

Snapseed má jednu naprosto jedinečnou funkci při exportu – a to, že vždy ukládá upravenou kopii, takže originál fotografie máte vždy zachován. Naprosto geniální 😀 !

Příklady upravených fotografií vidíte níže:

Vytvořme a upravme si video v mobilu pomocí aplikace InShot

Také aplikace InShot je velmi jednoduchá a intuitivní. I v základní free verzi má dostatek nástrojů pro tvorbu a úpravu videí a koláží.

Pro koláž si můžete vybrat až 9 fotografií a vybrat si, jak budou uspořádané. Upravit si pak můžete jak jednotlivé fotografie, které koláž tvoří, tak i celou koláž. Přidat můžete tzv. samolepky, rámečky, pozadí, …

Z fotografií si velmi rychle vytvoříte video, u kterého si můžete nastavit jak délku zobrazení jednotlivých fotek, tak si přidat přechody mezi fotkami. Můžete si přidat také animované samolepky a libovolný text. K videu si můžete přidat také muziku – buď vlastní nebo si vyberete z nabídky InShotu.

InShot je také nástrojem, který umožní také úpravu vašeho videa nebo videí – střih, rozdělení, přidání sekvencí, kombinace videa a fotek. Můžete si také odstranit původní zvuk a nahradit ho jiným.

Při ukládání videa si pak nastavíte formát, rozlišení, snímkovou frekvenci. Po uložení můžete video opět libovolně umístit i na sociální sítě.

Jak se vám to líbí?

Jako výhodu obou výše uvedených aplikací vidím v tom, že jsou zdarma – i InShot ve free verzi je postačující. Současně je velmi jednoduché upravit fotky nebo videa přímo v zařízení, ve kterém jsme si je pořídili. Odpadá nám tak fáze „přetahování“ fotek do počítače s tím, že někdy v budoucnu se na ně kouknu a něco s nimi udělám. Současně je možné upravené fotky, koláže nebo videa okamžitě publikovat na sociální sítě – Instagram, Twitter, Facebook, nebo poslat do messengeru nebo do e-mailu.

Tohle je jen malá ochutnávka toho, co vás můžeme na našem akreditovaném kurzu, a to za pouhé 4 výukové hodiny, naučit. Můžete si vybrat některý z vypsaných termínů, nebo si domluvit školení přímo na vaší škole. Stačí se nám jen ozvat na e-mail: DVPP@poc-sluzba.cz

Nejbližší termíny školení

Aktuálně není vypsaný žádný termín, v případě zájmu můžete kurz poptat na emailu info@poc-sluzba.cz.
DVPP - ostatní
DVPP, Foto, Fotografie, ICT, InShot, Snapseed, Úprava fotek a videí, Video, Workshop

Archivy

ICT: MS PowerPoint – pokročilé úpravy
Digitální učitel

Další podobné články