Úprava a správa fotografií – bezplatné a on-line aplikace

Úprava fotografií – bezplatné aplikace

Tento článek popisuje, jak je zaměřený, jaký má obsah a pro koho je určený náš kurz, jehož nezkrácený název je Úprava a správa fotografií – bezplatné a on-line aplikace. Kurz je zařazen mezi akreditované kurzy DVPP a tím pádem je zaměřen na pedagogické pracovníky v MŠ, ZŠ, SŠ, SOU, VOŠ, gymnázií, ZUŠ, SUŠ nebo jiných škol. Obecně lze říct, že jeho cílem je získání praktických znalostí a dovedností s freewarovými aplikacemi a online nástroji na správu a úpravu fotografií.

Pořizujete na školních akcích fotografie, abyste je pak použili pro výukové nebo propagační účely? Pokud ano, neobejdete se bez jejich úprav. Nemáte-li to štěstí, že patříte mezi školy, které zakoupily licence na kvalitní grafické editory, nezbývá vám jiná možnost než použít aplikace zdarma. Dnes je jich celá řada a pro běžné potřeby poskytují dostatečně kvalitní nástroje.

Setkáváme se občas s názory, že stačí používat snímky tak, jak vzniknou, a že jejich další úpravy jsou tak trochu zbytečné. Taková přesvědčení trvají jen do té doby, než dojde k porovnání mezi původními fotografiemi a po úpravách.

Ukažme příklad. Původní snímek je špatně exponovaný (je málo kontrastní, tmavé části jsou málo prosvětlené, barvy získaly nádech do modra atd.), snímek je mírně nakřivo a jeho spodní část je nezajímavá. Fotografie byla narovnána, ořezána na zde vhodnější širokoúhlý poměr a byly na ní provedeny expoziční úpravy. Rozdíl je zřetelný.

Bezplatné úpravy fotografií

Aplikace, kde se v kurzu začíná s praktickými činnostmi, je MS Fotky. Jde o součást operačního systému Windows 10, která bude k dispozici i ve Windows 11, ale s upraveným designem a vylepšenou funkčností.

Úprava fotografie v aplikaci MS Fotky
Úprava fotografie v aplikaci MS Fotky ve Windows 10

Potom v kurzu práce s fotografiemi pokračují v on-line aplikaci Google Fotky. Zde se kromě úprav fotografií, vytváří a sdílí webová fotoalba. Další v pořadí je on-line aplikace Fotor. Ta už nabízí nástroje nejen pro základní úpravy, ale také pro retušování, vkládání rámečků, tvarů, textů, tvorbu designovaných materiálů nebo koláží.

Následující a mnoha nástroji vybavenou on-line aplikací je Polarr Photo Editor, která je k dispozici i v desktopové nebo mobilní verzi. Obsahuje mnohé pokročilejší nástroje jako např. histogram nebo nástroj Curves (křivky). Prostředí je přehledně uspořádané, což bývá účastníky kurzu často oceňováno.

V další části přichází na řadu dvě on-line aplikace PIXLR a Photopea umožňující práci s vrstvami. Obě se částečně podobají známému editoru Adobe Photoshop a také se podobně obsluhují. Zde se v kurzu zaměřujeme především na úpravy fotografií využívající vrstev, na tzv. nedestruktivní úpravy.

Ukázka úpravy s využitím vrstev v aplikaci Photopea
Ukázka úpravy s využitím vrstev v aplikaci Photopea

Předchozí výčet aplikací nebyl úplný. V obsahu kurzu jsou ještě další atraktivní kapitoly. Jednou z nich by například mohlo být provádění hromadných úprav pomocí freewarových aplikací. Může to však být i něco, co vznikne z požadavků účastníků. Obsah kurzu se vždy snažíme přizpůsobit účastníkům tzv. „na míru“.

Termíny kurzu – ICT: Úprava a správa fotografií – bezplatné a on-line aplikace

Aktuálně není vypsaný žádný termín, v případě zájmu můžete kurz poptat na emailu info@poc-sluzba.cz.
DVPP - ostatní, Šablony DVPP pro MŠ a ZŠ, Šablony DVPP pro SŠ a VOŠ
DVPP, DVPP 2021, DVPP Olomouc, Fotky, Fotky Google, Fotografie, Grafika, Photoshop

Archivy

Naprogramujte si svého OZOBOTa
Opět jsou povoleny on-line kurzy ze Šablon

Další podobné články