Naprogramujte si svého OZOBOTa DVPP

Naprogramujte si svého OZOBOTa

Nedávno jsme se v článku Robotické hračky ve výuce pro ZŠ/SŠ věnovali naší současné nabídce DVPP kurzů zaměřených na rozvoj profesních kompetencí učitelů v oblasti digitální gramotnosti a robotiky. Na praktických cvičeních se seznámení s ovládáním a programováním vybraných robotických hraček a získané zkušenosti mohou využít při tvorbě nových ŠVP a posléze i při výuce a rozvoji informatického myšlení svých žáků. Dnes se podíváme podrobněji na akreditovaný kurz Ozobot I. a malou ukázku programování Ozobota fixou pomocí barevných kódů.

Váháte, jakého robota do výuky informatiky pořídit a splnit tak požadavky nového RVP. Děsí Vás robotické stavebnice se spoustou drobných dílků při pomyšlení, že slabší žáci budou celou vyučovací hodinu podle návodu robota skládat a k programování se s nimi vůbec nedostanete.  Přemýšlíte, jak ohlídáte své žáky, abyste po 2-3 hodinách nezjistili, že Vám v každé stavebnici 4-5 dílků chybí.

Ozobot bit sada
Ozobot bit sada

Pořiďte si Ozobota a vrhněte se do programování

Ozobot je mini robot, který se Vám vejde do dlaně a lze naprogramovat hned několika způsoby – pomocí nakreslených čar a barevných kódů (tzv. Ozokódy) nebo v prostředí editoru OzoBlockly. Žáci mohou rovnou začít tvořit programy, dokonce i mimo počítačovou učebnu. V tom prvním případě jim k tomu stačí papír a fixy. Jedná se tedy o ideální robotickou učební pomůcku pro výuku programování na ZŠ a gymnáziích.

Objevíte ho ve 2 variantách – Ozobot Bit a Ozobot EVO. Baterie robota vydrží 45 až 60 minut provozu. Po každé vyučovací hodině nezapomeňte roboty nabít pomocí microUSB kabelu, aby byly připraveny pro další třídu.

Ozobot tištěná dráha
Ozobot tištěná dráha

Ozokódy a sledování čáry

Ozobot může pracovat s kódy nakreslenými fixou na obyčejném papíře nebo sledovat čáry na tabletu. Ozobota je však potřeba pro daný podklad nejprve zkalibrovat. Splní-li žáci úkol s trasou na papíře a chtějí plnit další úkol v tabletu, musí opět použít kalibraci. To platí i naopak, když se po splnění úkolu na tabletu vrací k úloze s papírem.

Pomocí Ozokódů můžete donutit robota změnit rychlost od šnečího tempa do super rychlé, měnit směr jízdy, ovlivnit chování robota na křižovatkách, počítat křižovatky, odbočky, barvy, body nebo využít kategorii kódů s cool triky jako je pirueta, tornádo, cik-cak nebo jízda pozadu.

Jak může vypadat výsledek jednoduché úlohy pro práci s ozokódy, kreslenými barevnými fixy na papíře, je vidět na následující video ukázce, vytvořené v rámci praktického cvičení na našem DVPP kurzu.

Ukázka úlohy programování ozobota Ozokódy

Zaujal Vás Ozobot? Přihlaste se na jeden z našich Ozobot kurzů, kde si na praktických cvičeních vyzkoušíte i další možnosti ovládání a programování robotických hraček typu Ozobot. Získáte tak inspiraci pro tvorbu vlastních výukových úloh a pracovních listů.  Kurz Ozobot I. je zaměřený hlavně na práci s barevnými Ozokódy, způsoby návrhu a sestavování tras. Zatímco kurz Ozobot II. se zaměřuje na blokové programování v prostředí OzoBlockly, tedy na ovládání robota pomocí tabletu nebo počítače.

Termíny školení DVPP

Aktuálně není vypsaný žádný termín, v případě zájmu můžete kurz poptat na emailu info@poc-sluzba.cz.
Šablony DVPP pro MŠ a ZŠ
DVPP, Informatika, Ozoblockly, Ozobot, Ozokódy, Robot, Robotika, RVP, Šablony pro SŠ, Šablony pro ZŠ

Archivy

Výuka robotiky s LEGO Education
Úprava fotografií – bezplatné aplikace

Další podobné články