Připravili jsme si pro vás nový IT kurz, který je určen vyloženě pro „náročnější“ studenty. Jedná se o nový kurz Tvorba webových aplikací ve smyslu jak si naprogramovat takovou jednoduchou webovou aplikaci a to jak z pohledu frontendu tak z pohledu backendu.
Připravili jsme toto školení jako 2x 8 hod, které na sebe navazují, tak abychom s v rámci prvního dne mohli vytvořit většinu frontendové aplikace, na kterou poté navážeme implementací backendové části. Tak abychom dostali jednoduchou webovou aplikaci. Takže pokud se chcete naučit jak probíhá moderní vývoj webových aplikací pomocí JS frameworku, tak je to kurz přímo pro vás.
Obsah školení
Blok I. (8 hodin) – front-end
- Seznámení s aktuálními technologiemi pro fron-end vývoj webových aplikací
- Nejdříve je potřeba mít trochu přehled o aktuálních technologií a postupench, které ve světe webových technologií jsou.
- Poté si ukážeme vývojové prostředí ve kterém budeme pracovat a to konkrétně IDE MS Visual Studio Code.
- Základní práce v programovacím jazyku pro front-end / backend
- Pro práci jak na frontendu tak backendu jsme zvolili programovací jazyk JavaScript resp. jeho nádstavbu TypeScript.
- Základní práce ve webových front-end frameworku
- V rámci kurzu se zaměříme na JS framework Angular od společnosti Google.
- Praktická ukázka front-end vývoje
- Publikace jednoduché webové aplikace
Blok II. (8 hodin)– back-end
- Seznámení se aktuálními technologiemi pro back-end vývoj webových aplikací
- Základní práce ve webových back-end framework
- V rámci kurzu se zaměříme na JS framework NestJS
- Praktická ukázka back-end vývoje
- Publikace jednoduché webové aplikace – back-endu
A co budeme vlastně tvořit?
Abychom si vytvořili webovou aplikaci, kterou všichni pravděpodobně pochopí stejně a je tak „známá“, že nebude potřeba vystvětlovat o co se jedná. Tak jsme zvolili aplikaci typu To-Do neboli „úkolovník“. Na ukázky jak to může vypadat výstupní aplikace, se můžete podívat níže.
Jaké technologie používáme?
Pro práci při tvorbě webové aplikace použime dnes populární IDE (vývojové prostředí) od společnosti Microsoft a to Visual Studio Code – což je „odlehčené“ vývojové prostředí primárně pro webové technologie nebo PhpStorm od společnosti JetBrains. Jako programovací jazyk jak pro frontend tak pro backend webové aplikace použime TypeScript což, je velká výhoda, že se nemusíme učit různé jazyky pro každou část webové aplikace. Pro frontendovou část využijeme framework Angular od společnosti Google a pro backendovou část NestJS, který používá logiku od Angularu, takže je velmi pododný i když běží na platformě NodeJS. Pro databázi využijeme MySQL.
Jako další o čem se budeme zabívat například i Gitem, nebo si povíme jak probíhají návrhy aplikací např. pomocí nástroje Sketch nebo Figma.