Plné využítí mobilního telefonu - školení DVPP

Fotíte a natáčíte videa svým chytrým telefonem?

A další otázka by byla: „A umíte využívat všechny možnosti vašeho mobilu?

Ano – smartphony mají dnes velmi širokou škálu využití a to telefonování je tak jako bonus navíc 🙂 Kdybyste se mě před pár lety zeptali, čím fotit – jestli zrcadlovkou nebo mobilem, pak bych si poklepala na čelo. Mobil je na telefononování, ale na focení jedině zrcadlovka + speciální objektivy! Tímto se teď svému „stařičkému“ Nikonu D50 omlouvám, ale na focení jsou dnes lepší smartphony! Telefon máme totiž skoro vždy u sebe a tak platí:

Nejlepší fotoaparát na světě je ten, který máte vždy ve své kapse.

Jak na dobré fotky

Abychom pořídili dobré fotky je vždy nutné znát trochu i teorie – to se nezměnilo. Takže i my začínáme na kurzu s tím, co jsou to buňky a pixely, co je to DPI, bity, Bajty, formáty JPEG, RAW, HDR, expoziční čas, ISO, kompozice, …

V další části se zaměřujeme na to, jak právně držet mobil při focení – určitě pro spousty z Vás bude novinka. Dále se podíváme na to, co všechno váš smartphone umí – a je toho fakt hodně. Takže si projdeme kompletní volbu nastavení fotoaparátu na vašem mobilu. I když máme k dispozici celou řadu aplikací pro úpravu fotek, pak špatně vyfocenou, přeexponovanou fotku vám neopraví žádná aplikace. Neposlední výhodou, proč používat při pořizování fotografií přednastavení na našem mobilu je i skutečnost, že spoustu efektů můžeme měnit i po pořízení fotografie. Jako příklad můžeme uvést změnu pozadí u volby Portrét. Výsledného efektu bylo dosaženo jen tím, že jsme u pořízené fotgrafie klikli na volbu „Změnit efekt pozadí„:

Původní fotografie pořízená s předvolbou Portrét
Fotografie po úpravě pomocí volby Změnit efekt pozadí

Jak pracovat s aplikací Snapseed

Pro úpravu fotografií můžeme použít celou řadu aplikací – free verzí i placených. Na otázku: „Proč zrovna aplikace Snapseed?“ je odpověď jednoduchá. Ovládání je velmi jednoduché a intuitivní. Je zdarma a aplikace je neustále zdokonalována. Odkazy na stáhnutí – iOS verzeAndroid verze.

Největší část pracovního prostoru náleží náhledu upravované fotografie, ve spodní části najdeme jednotlivé efekty a nástroje pro otevření, ukládání, porovnání či sdílení snímků. Výhodou je, že provedené změny ihned vidíte a můžete je případně vrátit zpět. Pokud máte zkušenosti z nějakou aplikací na úpravu fotek na počítači, pak vás volba Nástroje nepřekvapí. Obsahuje poměrně velmi bohatou nabídku fukncí, které jsou známé např. z prostředí Zoner. Komletně si nabídku všech funkcí a efektů projdeme v rámci našeho kurzu Jak fotit a upravit fotky a video pomocí mobilu a to ve verzi 4 nebo 8 výukových hodin, prezenčně nebo distančně.

Příklady úpravy foto v aplikaci Snapseed

původní fotka
upravená fotka
původní fotka
upravená fotka

Jakou aplikaci můžeme použít pro zpracování videa?

Aplikací na zpracování videí je opět celá řada, např.:

  • Adobe Premiere Pro a Adobe Premiere Elements
  • iMovie
  • Windows Movie Maker
  • Lightworks
  • Shotcut
  • Wondershare Filmora 9, …

Pro naše účely jsme zvolili aplikaci InShot. Jedním z důvodů je, že se dá opět použít ve free verzi a dalším je široká nabídka možností jak upravit natočená videa přímo v mobilu. InShot je jedním z nejlepších editorů fotografií a hudebních videí. Je to velmi komplexní aplikace a je k dispozici na všech zařízeních: Android, iOS, Mac a Windows. Většina uživatelů používá InShot k okamžité úpravě a publikací videí pro různé sociální sítě jako TikTok, Facebook, Instagram nebo YouTube. InShot umožňuje využívat celou řadu nástrojů pro úpravy videa: rozdělit klipy, oříznout, otočit, použít filtry a efekty, přidat nálepky, pomalý nebo rychlý pohyb, přechody, rozostření pozadí, stejně jako konfigurovat zvukové a / nebo přidat zvukové efekty. Současně nám aplikace umožňuje vytvářet koláže z fotografií, úpravy okrajů obrázků a přidání nejrůznějších efektů. V rámci našeho školení se opět seznámíme s funkcemi aplikace a vše si prakticky vyzkoušíme – včetně možnosti publikovat své upravené video na některé ze sociálních sítí.

Tak si to shrňme

Díky postupu moderních technologií máme k dispozici své smartphony, které můžeme využívat nejen pro telefonování, hraní her apod. Smartphony se staly každodenní součástí našich činností a je tedy dobré se je naučit používat a využívat všech jejich možností.

A co vy? Máte zájem se opět trochu zdokonalit a využívat chytrý telefon i trochu jinak?

Pokud ano, pak se nám ozvěte a domluvíme si termín školení přímo ve Vaší škole, nebo si vyberte některý z vypsaných termínů. Nezapomeňte – dvpp@poc-sluzba.cz nebo na našem webu https://sablony-dvpp.cz/terminy-kurzu-dvpp/

Šablony DVPP pro MŠ a ZŠ, Šablony DVPP pro SŠ a VOŠ
DVPP, Focení, Fotky, Mobilní telefon, Školení, Video

Archivy

Podzimní kurzy DVPP – online i prezenčně
Studium MBA i pro vedoucí pracovníky ve školství

Další podobné články